Kako izbijeljiti ručnike?

 

Redovito pranje ručnika ima za posljedicu promjenu prvobitnih boja, prije svega onih svjetlijih. S posivelim ručnicima teško može nešto uraditi i neki najučinkovitiji deterdžent ili visoka temperataura pranja. Izbijeljite ručnike pomoću nekoliko trikova i pravilnim postupkom pranja.

Kako izbijeljiti ručnike?

Posebitu pažnju posvijetite već samom pranju i trudite se spriječiti uzrok posivelosti ručnika. Ručnike perite na optimalnoj tempertauri od 40 - 60 °C i uvijek ih razvrstajte po bojama. Trudite se ih razvrstati na bijele i one u boji, samo na taj način neće svijetli komadi ostati posiveli. Nikad ne koristite omekšivač, njega probajte nadomjestiti bijelim octom. Vidjet ćete da umije praviti čuda.

Ako su već ručnici posiveli ili se pranjem promijenili, isprobajte nekoliko lakih načina, kako ručnike izbijeljiti pomoću sredstava koje ćete naći kod kuće. Odličan će vam pomoćnik biti bijeli ocat, limun, soda (bikarbona), sol ili peroksid. Postoji mnogo postupaka sa sredstvima za čišćenje kuhinje, pokazat ćemo vam najučinkovitije od njih.

Ručnici za ruke

Postupak naših baki za izbjeljivanje ručnika

Za pripremu kupke za posivele ručnike trebat će vam jestiva soda, žlica kuhinjske soli, 10%-ni bijeli ocat, vodikov peroksid i vruća voda.

  1. Pomiješajte 300 ml bijelog octa s 500 ml vruće vode.
  2. Dodajte 150 g jestive sode, žlicu soli i 1,5 žlice vodikovog peroksida.
  3. Pripremljenu otopinu dobro promiješajte.
  4. Stavite u nju ručnike i ostavite ih tako djelovati preko noći.
  5. Drugog dana operite u deterdžentu u gelu.
  6. Omekšivač nadomjestite 10%-nim bijelim octom.
  7. Dobro osušite.

Pogriješit nećete ni s manje poznatim sredstvima koja zvuče kao čarobna riječ, no postat će odličan pomoćnik pri izbjeljivanju ručnika. Isprobajte jačinu natrijevog perkarbonata ili natrijevog tetraborata koji je poznat pod nazivom boraks. Oba sredstva su slobodno dostupna u drogerijama ili apotekama.

Izbjeljivanje ručnika pomoću natrijevog perkarbonata

Natrijev perkarbonat je ekološko bjelilo, svoju primjenu nalazi u svakom kućanstvu. Radi se o jedinstvenom pomoćniku za pranje rublja. U toploj vodi se razlaže u sodu i vodikov peroksid, dakle u dvije tvari koje će skupa otkloniti mrlje i ručnike izbijeljiti. Znatno posivele ručnike ostavite u otopini namočene cijelu noć. Perkarbonat možete koristiti redovito 1x mješečno pri pranju ručnika.

  1. Napravite otopinu od vruće vode i natrijevog perkarbonata. Na 1 l vode stavite 1 - 2 žličice praška.
  2. U otopinu stavite ručnike i ostavite djelovati cijelu noć.
  3. Drugog dana operite na 60 °C s 2 žlicama natrijevog perkarbonata koji će nadomjestiti deterdžent.

Izbjeljivanje ručnika pomoću natrijevog tetraborata

Natrijev tetraborat ili boraks je kemijski spoj bora i natrija. Njegov naziv potječe od riječi buraq, što znači bijeli. U kućanstvu će pomoći s izbjeljivanjem rublja, omekšava vodu i odlično otklanja neugodan vonj. Može se redovito koristiti pri pranju kao zaštita od sivljenja ručnika. U bubanj perilice za rublje dodajte žličicu boraksa. U slučaju jake zaprljanosti pripremite otopinu i ostavite djelovati cijelu noć.

  1. Napravite otopinu od vruće vode i boraksa. Na 1 l vode stavite 1 žličicu praška.
  2. U otopinu stavite ručnike i ostavite djelovati cijelu noć.
  3. Drugog dana operite na 60 °C.

TIP za vlastiti prašak za pranje i izbjeljivanje:
Pomiješajte isti dio boraksa, jestive sode i pahuljica sapuna skupa s polovinom količine limunske kiseline i natrijevog perkarbonata.. Nakon što dobro promiješate dobit ćete sredstvo za izbjeljivanje za ručnike i drugo rublje.

Gdje dalje?

Ručnici za ruke Ručnici za kupanje Ručnici za kupanje Maxi