Njega produkata

Kako odabrati plahte?
 

Kako biste uvijek kvalitetno spavali, dobro obratite pažnju prilikom odabira nove plahte. Znate li kakve  parametre morate prije kupnje plahte pratiti? Postoji odmah nekoliko kriterijuma koje ne smijete previdjeti. Utvrdite se da birate pravilno.

Kako odabrati plahte?

Korištenje plahti prema godišnjim dobima:

Tip plahte Godišnje doba

Pamučne plahte

cijele godine

Žersej plahte

proljeće,ljeto

Plahte od frotira

jesen, zima

Plahte od mikropliša

zima

Lanene plahte

cijele godine

Plahte od satena

ciejele gpodine

Odabir nove plahte može biti igračka. Bitno je samo nekoliko parametara koje moramo prije kupnje uzeti u obzir. Ne samo što se tiče tehničkih parametara kao što su  dimenzije, materijal,, no također su bitna godišnja doba ili pak  održavanje.

Pamučne plahte

Prednosti i mane pamučnih plahti:

Prednosti Mane

korištenje cijele godine

nužnost glačanja

prozračnost

upojnost

prirodno vlakno

čvrstoća

odgovara za alergičare

Plahte od 100% pamuka odgovarajuz za korištenje cijele godine u kućanstvima i smještanim kapacitetima. Prednost prirodnog vlakna ogleda se u mogućnosti pranja na višim temperaturama.. Pamučne su plahte prozračne, čvrste i dobro upijaju. Idealne su također za alergičare. Sitnu manuz predstavlja potreba za glačanjem.

Žersej plahte

Prednosti i mane žersej plahti:

Prednosti Mane

upojnost

zimi ne griju

prozračnost

nepraktične za slaganje

mekoća

prirodno vlakno

ne moraju se glačati

odgovaraju za ljeto

TIP: TIP: VIše se ne morate mučiti s kompliciranim slaganjem plahti na zatezanje. Isprobajte tip za lako i brzo slaganje plahti s gumom.

Elastične žersej plahte koristite tijekom toplog razdoblja, idealnou ljetnim mjesecima.. Odlikuju se upojnoću i prozračnošću. Žersej plahte su proizvedene od 100% pamuka i ne gužvaju se, na dodir su veoma meke i prijatne. Štoviše ne moraju se glačati. Za nekoga se njihovo poteško i nepraktično slaganje može učiniti kao mana.

Plahte od frotira

Prednosti i mane plahti od frotira:

Prednosti Mane

mekoća

ljeti ne rashlađuju

prozračnost

nepraktične za slaganje

dugi vijek trajanja

zatezanje i na viši madrac

ne moraju se glačati

odgovaraju za zimu

Plahte od frotira na zatezanje odgovarat će vam prije svega u hladnijem razdoblju, najviše zimi. Zahvaljujući ušivenim gumama ćete ih udobno i brzo zategnuti i na viši madrac. Odlika plahti od frotira je mekoća prozračnost i dugi vijek trajanja. Štoviše se ne moraju nakon pranja glačati. Za nekoga se njihovo poteško i nepraktično slaganje može učiniti kao mana.

Plahte od mikropliša

Prednosti i mane plahti od mikropliša:

Prednosti Mane

baršunasta mekoća

ljeti ne rashlađuju

griju

manja upojnost

odgovaraju za alergičare

manja prozračnost

ne moraju se glačati

odgovaraju za zimu

Plahte od 100% poliestera odgovarajuz prije svega u hladnijim mjesecima. Baršunasto fine plahte od mikropliša ugrijat će vas i u najvećem mrazu. Guste i kratke dlačice se lako održavaju, idealne su za alergičare ili djecu. Štoviše se nem moraju glačati. Ne odgovaraju za tople mjesece. Sitnu manu predstavlja manja upjonost i odvodenje vlage od tijela.

Lanene plahte

Prednosti i mane lanenih plahti:

Prednosti Mane

korištenje cijele godine

nužnost glačanja

prirodni materijal

veća nabavna cijena

odgovara za alergičare, astmatičare i djecu

čvrstoća

dugi vijek trajanja

Kod lanenih plahti ovijerit ćete njihovo korištenje cijele godine. 100% lan ljeti rashlađuje, a zimi grije. Odgovara za alergičare, astmatičare i djecu. Na dodir glatka i meka tekstilija koja odlično upija i brzo se suši. Čvrste se lanene plahte odlikuju dugim vijekom trajanja. Manu čini veća nabavna cijena i gužvanje. Nakon pranja preporučujemo ih glačati.

Plahte od satena

Prednosti i mane plahti od satena:

Prednosti Mane

prozračnost

nužnost glačanja (pamučni saten)

čvrstoća

zimi ne griju

odgovaraju za ljeto

rashlađuju

sjaj

Plahte od satena mogu se nabaviti od umjetnih ili pamučnih vlakana. vlakana. Uopćeno plahte od satena iskoristit ćete prije svega u toplim mjesecima, kad vas prijatno rashlade. Prozračni i čvrsti materijal iznenadit će vas lijepim sjajem i lakim ddržavanjem. Plahte od satena od umjetnih vlakana ne morate glačati, dok one od pamučnih vlakana naprotiv preporučujemo glačati.

Gdje dalje?

Plahte od žerseja Plahte od frotira Pamučne plahte
Kako prati jastuke od perja?
 

Jastuci od perja imaju mnogo pozitivnih osobina. No s higijenskog gledišta zahtijevaju specijalnu brigu. Da li perete jastuke od perja pravilno i dovoljno često? Možda se plašite jastuke od perja prati u klasičnoj perilici rublja. Poslušajte, kako jastuke od perja pravilno prati.

Kako prati jastuke od perja?

Jastuci od perja opet postaju moderni. Perje kao ispuna jastuka odlikuje se mnogim pozitivnim značajkama kao što je odlična toplotna izolacija, vodoodbojnost, nezamjenjiva lakoća i prozračnost. No zahtijevaju specijalno održavanje koje je tijekom svakodnevnog korištenja neophodno.

Osnovna pravila za pranje jastuka od perja:

  1. Prekontrolirajte sve šavove i eventualne rupe okrpite.
  2. Jastuke od perja perite samostalno u perilici na temperaturi 30 - 40 °C.
  3. Koristite program za fino rublje ili vunu za pranje perja.
  4. Koristite specijalno sredstva na praní peří.
  5. Ne koristite omekšivač.
  6. Na kraju ciklusa pranja uključite još jednom ispiranje i zaključno centrifugiranje.

Uvijek poštujte preporuke od proizvođača.

Prije samog pranja prekontrolirajte sve šavove. I male rupice okrpite da biste izbjegli cijepanje tekstilije. Prati ih možemo u perilici rublja na temperaturi 30 - 40 °C sa specijalnim programom za fino rublje ili vunu s niskim okretajima. Visoki okretaji mogu perje izlomiti.

Koristite specijalno sredstvo za pranje perja, samo na taj način neće izgubiti izvorne značajke. Obična sredstva za pranje bi perje odmastila i obezvrijedila. Nikad ne koristite omekšivač. Na kraju ciklusa pranja uključite još jedno ispiranje koje će otkloniti ostatke sredstva za pranje.

TIP: Jastuke od perja provjetravajte na svježem zraku 1x - 2x tjedno.

Brojnost pranja jastuka od perja

Jastuke napunjene perjem od pataka ili gusaka perite najbolje 2x - 3x u godini. Jastuci dolaze u kontakt s kosom i kožom tijela. Zahtijevaju češće pranje od perjanih prekrivača.

Gdje dalje?

Jastuci Poplun i jastuk Popluni
Kako glačati plahte?
 

Da li ste znali da neke plahte morate prije uporabe izglačati, dok druge ne morate? Provjerite da li tijekom glačanja postupate pravilno i da li podešena temperatura nije previše visoka. Nekad je dovoljna mala promjena koja će plahte sačuvati dugo mekanim i nježnim.

Kako glačati plahte?

Većinu materijala za proizvodnju plahti možete glačati. No postoje iznimke koje ne podnose visoke temperature. Glačanjem bi došlo do ostećenja vlakana, gubljenja mekoće i prozračnosti. Radi se primjerice o žerseju i plahtama od frotira ili o mikroplišu. U obratnom slučaju, pamučne plahte glačanje zahtijevaju. Plahte od satena se mogu glačati, ali ne moraju. Radi se o materijalu koji se ne gužva.

Plahtu glačajte s funkcijom glačanja na pari. Ako nemate glačalo s ovom funkcijom, možete plahtu glačati preko vlažne krpe ili ga poškropiti raspršivačem. Lanene plahte možete nakvasiti više i time ćete postići traženi glatki efekat. Alternativu čini skidanje plahte sa vješalice dok je još malo vlažna i odmah je izglačati.

Osnovna pravila za glačanje plahti:

  1. Suhu plahtu istapkajte i raširite na dasku za glačanje.
  2. Podesite optimalnu temperaturu za konkretan materijal.
  3. Plahtu nakvasite s vodom ili uporabite funkciju glačanja na pari.
  4. Glačajte kretanjem nagore i nadolje.
  5. Nakon glačanje ju ostavite da se ohladi.
  6. Pažljivo ju složite.

Mogućnost glačanja prema tipu plahte:

Tip plahte Mogućnost glačanje
(temperatura glačanja)

Pamučne plahte

da (do 200 °C)

Žersej plahte

ne

Plahte od frotira

ne

Plahte od mikropliša

ne

Lanene plahte

da (do 200 °C)

Plahte od satena – umjetna vlakna

ne

Plahte od satena – pamučna vlakna

da (do 150 °C)

Uvijek poštujete temperature preporučene od proizvođača na etiketi proizvoda.

Kako glačati?

TIP: Plahte glačajte u smjeru nagore i nadolje. Kružeće kretnje mogu vlakna oštetiti.

Glačanje na maksimalnoj temperaturi površine za glačanje 200 °C.

Glačanje na maksimalnoj temperaturi površine za glačanje 150 °C.

Glačanje na maksimalnoj temperaturi površine za glačanje 110 °C, glačanje na pari može prouzročiti nepovratno oštećenje.

Proizvod se ne smije glačati.

Gdje dalje?

Plahte od žerseja Plahte od frotira Pamučne plahte
Kako sušiti plahte?
 

Razmišljate o tome, kakvu plahtu možete staviti u sušilicu za rublje, a kakvu opet sušiti vani? Provjerite pravilan postupak sušenja plahti. Možda činite samo malou chybu, malu grešku, uslijed koje plahte ne mogu ostati stalno kao nove.

Jak sušit prostěradla

Među najčešće načine sušenja plahti pripada sušenje u sušilici za rublje ili na stalku za sušenje. Neka već dajete prednost bilokakvoj varijanti, poštujte osnovna pravila. Obje metode sušenja svakako možete kombinirati ovisno o vremenu.

Sušenje plahti u sušilici za rublje

Većinu materijala namijenjenih za proizvodnju plahti možete sušiti u sušilici za rublje. No uvijek na programu za nježno rublje i na nižim i srednjim temperaturama. Visoke bi temperature mogle plahte oštetiti i općenito materijal više habaju. Nakon pranja plahtu istresite i tek tad stavite u sušilicu za rublje.

Plahte sušite na nižim temperaturama i nemojte nepotrebno prepunjavati bubanj sušilice. Za sušenje u sušilici dodajte u sušilicu specijalne loptice koje će rublje učiniti nježnijim i plahte će ostati dugo prozračne. Po završetku programa plahte odmah izvadite. Još tople ih zagladite, zahvaljujući tome možete izbjeći glačanje, prije svega kod pamučnih plahti.

Osnovna pravila za sušenje plahti u sušilici za rublje:

  1. Plahte odmah nakon pranja istresite i stavite u sušilicu za rublje.
  2. Koristite blagi program za sušenje s nižom temperaturom i okretajima.
  3. Bubanj sušilice nemojte prepunjavati.
  4. Koristite loptice za sušilicu.
  5. Po završetku sušenja plahte istresite i zagladite.
  6. Plahte ne smiju ostati vlažne.

TIP: Na loptice za sušilicu možete staviti par kapi esencijalnog ulja koji će rublju dodati blagi miris. Alternativu mogu činiti mirišljave salvete.

Mogućnost sušenja u sušilici za rublje prema vrsti plahte:

Vrsta plahte Mogućnost sušenja

Pamučne plahte

da

Plahte od žerseja

da

Plahte od frotira

da

Plahte od mikropliša

da

Lanene plahte

da

Plahte od satena – veštačka vlakna

da

Plahte od satena – pamučna vlakna

da

Uvijek poštujte temperature preporučene od strane proizvođača na etiketi proizvoda.

Sušenje u sušilici za rublje

Sušite prema preporuci proizvođača.

Može se sušiti u sušilici za rublje

Ne može se sušiti u sušilici za rublje

Sušenje na niskoj temperaturi

Sušenje na srednjoj temperaturi

Sušenje na visokoj temperaturi

Sušenje na hladnom

Osnovna pravila za sušenje plahti na stalku za sušenje:

  1. Plahte odmah nakon pranja ovjesite na stalak za sušenje.
  2. Prije vješanja ih istresite.
  3. Ovjesite ih preko više žica za sušenje i istegnite ih.
  4. Za pričvršćenje upotrebite štipaljke.
  5. Plahte sušite polako u sjeni ili polusjeni.
  6. Kad se osuše istresite ih i zagladite.

Sušenje plahti na stalku za sušenje

I klasično sušenje na stalku za sušenje ima svoja pravila. Plahte sušite najbolje na toplom i prozračnom mjestu. Nemojte sušiti u kupaonici koja je najvlažnija prostorija u kući. Rublje može ostati vlažno i primiti miris ustajalosti. Idealne su sušionice, tavani ili vrt. Ako odlučite sušiti plahte vani, idealno će biti u polusjeni ili sjeni. Izravni sunčevi zraci i UV zračenje mogu nepovratno oštetiti vlakna tkanine.

Važan parametar je i samo vješanje na žicu. Ovjesite ih uvijek preko više žica za rublje. Samo na taj način ćete zabraniti istezanju i nastanku neizglednih pregiba. Štipaljke ne stavljajte na ivice plahte, moglo bi doći do istezanja tkanine na tim mjestima. Plahte na stalku za sušenje dobro nategnite, tako možete izbjeći glačanje. Kad se osuše ih zagladite i složite, eventualno izglačajte.

TIP: Jeste-li znali da postoje simboli za sušenje van sušilice za rublje? Pratite etiketu i preporuku proizvođača.

Sušenje van sušilice za rublje

Sušite prema preporuci proizvođača.

Sušiti u vodoravnom položaju

Sušiti kapanjem

Sušiti ovješeno

Sušiti u sjeni

Sušiti u vodoravnom položaju u sjeni

Sušiti kapanjem u sjeni

Sušiti ovješeno u sjeni

Ne sušiti

Gdje dalje?

Plahte od žerseja Plahte od frotira Pamučne plahte
Kako izbijeljiti ručnike?
 

Redovito pranje ručnika ima za posljedicu promjenu prvobitnih boja, prije svega onih svjetlijih. S posivelim ručnicima teško može nešto uraditi i neki najučinkovitiji deterdžent ili visoka temperataura pranja. Izbijeljite ručnike pomoću nekoliko trikova i pravilnim postupkom pranja.

Kako izbijeljiti ručnike?

Posebitu pažnju posvijetite već samom pranju i trudite se spriječiti uzrok posivelosti ručnika. Ručnike perite na optimalnoj tempertauri od 40 - 60 °C i uvijek ih razvrstajte po bojama. Trudite se ih razvrstati na bijele i one u boji, samo na taj način neće svijetli komadi ostati posiveli. Nikad ne koristite omekšivač, njega probajte nadomjestiti bijelim octom. Vidjet ćete da umije praviti čuda.

Ako su već ručnici posiveli ili se pranjem promijenili, isprobajte nekoliko lakih načina, kako ručnike izbijeljiti pomoću sredstava koje ćete naći kod kuće. Odličan će vam pomoćnik biti bijeli ocat, limun, soda (bikarbona), sol ili peroksid. Postoji mnogo postupaka sa sredstvima za čišćenje kuhinje, pokazat ćemo vam najučinkovitije od njih.

Ručnici za ruke

Postupak naših baki za izbjeljivanje ručnika

Za pripremu kupke za posivele ručnike trebat će vam jestiva soda, žlica kuhinjske soli, 10%-ni bijeli ocat, vodikov peroksid i vruća voda.

  1. Pomiješajte 300 ml bijelog octa s 500 ml vruće vode.
  2. Dodajte 150 g jestive sode, žlicu soli i 1,5 žlice vodikovog peroksida.
  3. Pripremljenu otopinu dobro promiješajte.
  4. Stavite u nju ručnike i ostavite ih tako djelovati preko noći.
  5. Drugog dana operite u deterdžentu u gelu.
  6. Omekšivač nadomjestite 10%-nim bijelim octom.
  7. Dobro osušite.

Pogriješit nećete ni s manje poznatim sredstvima koja zvuče kao čarobna riječ, no postat će odličan pomoćnik pri izbjeljivanju ručnika. Isprobajte jačinu natrijevog perkarbonata ili natrijevog tetraborata koji je poznat pod nazivom boraks. Oba sredstva su slobodno dostupna u drogerijama ili apotekama.

Izbjeljivanje ručnika pomoću natrijevog perkarbonata

Natrijev perkarbonat je ekološko bjelilo, svoju primjenu nalazi u svakom kućanstvu. Radi se o jedinstvenom pomoćniku za pranje rublja. U toploj vodi se razlaže u sodu i vodikov peroksid, dakle u dvije tvari koje će skupa otkloniti mrlje i ručnike izbijeljiti. Znatno posivele ručnike ostavite u otopini namočene cijelu noć. Perkarbonat možete koristiti redovito 1x mješečno pri pranju ručnika.

  1. Napravite otopinu od vruće vode i natrijevog perkarbonata. Na 1 l vode stavite 1 - 2 žličice praška.
  2. U otopinu stavite ručnike i ostavite djelovati cijelu noć.
  3. Drugog dana operite na 60 °C s 2 žlicama natrijevog perkarbonata koji će nadomjestiti deterdžent.

Izbjeljivanje ručnika pomoću natrijevog tetraborata

Natrijev tetraborat ili boraks je kemijski spoj bora i natrija. Njegov naziv potječe od riječi buraq, što znači bijeli. U kućanstvu će pomoći s izbjeljivanjem rublja, omekšava vodu i odlično otklanja neugodan vonj. Može se redovito koristiti pri pranju kao zaštita od sivljenja ručnika. U bubanj perilice za rublje dodajte žličicu boraksa. U slučaju jake zaprljanosti pripremite otopinu i ostavite djelovati cijelu noć.

  1. Napravite otopinu od vruće vode i boraksa. Na 1 l vode stavite 1 žličicu praška.
  2. U otopinu stavite ručnike i ostavite djelovati cijelu noć.
  3. Drugog dana operite na 60 °C.

TIP za vlastiti prašak za pranje i izbjeljivanje:
Pomiješajte isti dio boraksa, jestive sode i pahuljica sapuna skupa s polovinom količine limunske kiseline i natrijevog perkarbonata.. Nakon što dobro promiješate dobit ćete sredstvo za izbjeljivanje za ručnike i drugo rublje.

Gdje dalje?

Ručnici za ruke Ručnici za kupanje Ručnici za kupanje Maxi
Kako slagati ručnike?
 

Pravilno složeni ručnik ostaje dugo svjež i istodobno ne zauzme puno mjesta u ormaru. Možda pravite jednu osnovnu grešku u slaganju, zbog koje ručnici neprijatno mirišu. Mala vas promjena rutinskog postupka može milo iznenaditi. Otkrijte provjerene tipove za slaganje ručnika.

Klasično slaganje ručnika na hrpu, kakvo svi poznajemo, ima puno mana. Ručnici složeni na hrpu su u ormaru veoma nepregledni i često mijenjate samo nekoliko ručnika iz gornjeg dijela.

Ručnici na dnu police ili ladice počnu uskoro neprijatno mirisati i brzo gube svoju nekadašnju svježinu zbog tlaka koji na njih vrše ostali ručnici. Ako ne želite ostaviti klasično slaganje, odlučite se za otvoreni prostor za pohranu, primjerice za visoku policu u ostavi, ne za ladicu. Čiste ručnike vadite odozdo, a oprane slažite odozgo na hrpu.

Mane u slaganju ručnika klasično na hrpu:

  1. Nepreglednost.
  2. Brzi gubitak svježine zbog tlaka ostalih ručnika.
  3. Mijenjanje samo nekoliko komada ručnika ukrug.

Isprobajte nove i provjerene načine slaganja ručnika, uslijed čega će ručnici ostati dugo svježi i mirišljavi. Kompaktno složeni ručnici u ormaru još i uštede prostor. Prije samog slaganja moraju ručnici biti dovoljno suhi da se ne stvara tipičan neprijatan miris. Ako želite imati ručnike savršeno pregledne, razvrstajte ih po bojama.

Ručnik uvijen u rolnu

Pametan trik inspirisan hotelima i pansionima. Ručnike uvijte u rolne koje će u ormaru zauzeti manje prostora i zadržat će dugo svježinu i prozračnost. Između rolni poslaganih jedna na drugu može slobodno strujati zrak i ne stvara se neprijatan miris.

Štoviše ne morate ubuduće u ormaru ništa preturati tražeći konkretan ručnik. Ova vrsta slaganja osigurava visoku preglednost. Rolanje ručnika je čvrsto i ne morate se bojati, da će se sami odmotati.

Uvijanje ručnika u rolnu u nekoliko koraka:

  1. Ručnik pripremite duljom stranom prema sebi na čvrstoj podlozi.
  2. Jedan vrh presavijte u sredinu ručnika.
  3. Nakon toga cijeli ručnik presavijte na polovinu u smjeru od sebe.
  4. Ovako složen ručnik okrenite na drugu stranu.
  5. Počnite ručnik rolati od strane, gdje nije složen vrh.
  6. Slobodan vrh možete uvući u rolnu ili ga ostaviti slobodno.

Ručnik složen u paketić

Sljedeći provjeren postupak, kako složiti ručnike, je mogućnost složiti ručnik u tzv. paketić. I s ovim načinom slaganja se možete susresti u hotelima, gdje točno znaju, kako zadržati mekoću i prozračnost za dulje vrijeme.

Ručnici složeni u paketić izgledaju prekrasno i lako se uskladištavaju. Radi se o alternativi klasičnog slaganja u hrpe. U ovom slučaju ne preporučujemo ručnike slagati jedan na drugi, već ih slagati jedan pored drugog.. Idealno primjerice u ladice.

Slaganje ručnika u paketić u nekoliko koraka:

  1. Ručnik pripremite duljom stranom prema sebi na čvrstu podlogu.
  2. Presavijte ga na pola po kraćoj strani.
  3. Presavijte ga opet na pola po kraćoj strani, ali na obratnu stranu u odnosu na prethodni korak. Napravi se uska traka.
  4. Optički ručnik podijelite na 3 dijela i presavijte ga do jedne trećine.
  5. Na kraju posljednju trećinu uvucite ispod jedne vrste složenog ručnika.

Gdje dalje?

Ručnici za ruke Ručnici za kupanje Ručnici za kupanje Maxi
Kako sušiti ručnike?
 

Zbog očuvanja efekta prozračnosti i mekoće kod ručnika ne smijete zaboraviti pravilan postupak sušenja. Bilo da ručnike sušite u sušilici za rublje ili na stalku za sušenje, morate se pridržavati odmah nekoliko pravila. I mala promjena u postupku sušenje vas može milo iznenaditi.

Zbog očuvanja visokog nivoa higijene ne smijete previdjeti dovoljnu duljinu sušenja ručnika. U nedovoljno osušenim ručnicima se množe nepoželjne bakterije i mikroorganizmi. Štoviše nakon nekog vremena počnu u ormaru na tipičan način neprijatno mirisati. Duljina sušenja odvija se ovisno o materijalu, no također o temperaturi i vlažnosti okoliša.

Sušenje ručnika u sušilici za rublje

Rublje odmah nakon pranja stavite u sušilicu za rublje. Duge pauze između pranja i sušenja ne odgovaraju zbog množenja bakterija i plijesni. Bubanj sušilice nemojte puniti previše, imajte uvijek u vidu težinu prema programu sušenja. Birajte program s nižom temperaturom i manjim brojem okretaja, primjerice za fino rublje, da ne bi došlo do oštećenja vlakana. Da bi se ručnici dobro isušili, možete upotrebiti specijalne loptice za sušilicu koji će obezbijediti kod ručnika efekat prozračnosti.

Optimalna temperatura za pranje i obojenih i bijelih ručnika je 60 °C. Neke svijetle tekstilije mogu se prati na višim temperaturama sve do 90 °C. Za obazrivo pranje ručnika preporučujemo deterdžente u gelu, koji se bolje rastvaraju i ispiraju iz pojedinačnih vlakana. Ne koristite omekšivače, koji mogu petlje ručnika zalijepiti. Slično je i s glačanjem. Visoka temperatura će sravniti i uništiti petlje. Zbog toga nikad nećete postići efekat prozračnosti i smanjit ćete upojnost.

Omekšivač se može zamijeniti specijalnim dezinfekcijskim sredstvima za rublje koji će dati ručnicima prijatan miris i očuvat će kvalitetu materijala.

Osnovna pravila za sušenje ručnika u sušilici za rublje:

  1. Ručnike odmah nakon pranja stavite u sušilicu.
  2. Koristite obazriviji program za sušenje s nižom temepraturom i okretajima.
  3. Bubanj sušilice za rublje neprepunjavajte.
  4. Koristite deterdžente u gelu.
  5. Koristite loptice za sušilicu i mirišljave salvete.
  6. Odmah nakon sušenja ručnike istresite i složite.
  7. Ručnici ne smiju ostati vlažni!

Sušenje ručnika vani na stalku za sušenje

Sušenje na stalku za sušenje primjenjujemo prije svega u toplim mjesecima. Možda će vas iznenaditi da se rublje odlično osuši i na mrazu.

Važan je parametar vanjske vlažnosti zraka, što je niži, to je za sušenje ručnika bolje. Prije samog vješanja ručnika ga dovoljno istresite. Ručnike možete na stalak pričvrstiti pomoću štipaljki. Štipaljke preporučujemo koristiti tijekom vjetrovitog vremena.

Ručnike sušite idealno sporije u blagoj sjeni. Izravno sunce može oštetiti vlakna i boje tekstilije. Sušenje ručnika na svježem zraku ima puno prednosti kao što su svježina, mekoća i prijatan miris.

Osnovna pravila za sušenje ručnika vani na stalku za sušenje:

  1. Ručnike odmah nakon pranja ovjesite na stalak.
  2. Prije vješanja ručnik istresite.
  3. Ovjesite jedan ručnik pored drugoga.
  4. Za pričvršćenje upotrebite štipaljke.
  5. Ručnike sušite polako u sjeni.
  6. Osušene istresite i složite.

Sušenje ručnika unutar na stalku za sušenje

Ne dozvolite dugo sušenje ručnika nakon tuširanja. Općenito se ne preporučuje sušiti ručnike na radijatorima ili na nekim drugim grijnim tijelima. Izravni kontakt s toplinom može oštetiti vlakna tekstilije i ona mogu nepovratno otvrdnuti i izgubiti sposobnost upijanja.

Odmah nakon tuširanja ovjesite ručnik na dobro provjetravano mjesto s blagim strujanjem zraka. Ručnici ne smiju biti dugo vlažni, postali bi tako hranjiva podloga za pomenute mikroorganizme i bakterije. Ako se ručnici nisu dovoljno osušili, radije ih zamijenite čistima. Neprijatan vonj znači da se ručnik nije dovoljno osušio i da je došlo do množenja bakterija i plijesni. U takvom trenutku ručnik nikako ne koristite.

Osnovna pravila za sušenje ručnika unutar na stalku za sušenje:

  1. Ručnike odmah nakon pranja ovjesite na stalak za sušenje.
  2. Ovjesite ih u dobro provjetravanu prostoriju.
  3. Ne sušite ručnike na radijatorima.
  4. Ručnisi ne smiju biti dugo vlažni - mogu poprimiti loš miris.

Uvijek pratite simbole na datom produktu

Sušite prema preporuci proizvođača.

Sušenje na bilo kakvoj temperaturi

Sušenje na niskoj temperaturi

Sušenje na normalnoj temperaturi

Sušenje na nježan način

Sušenje na veoma nježan način

Ne sušiti

Sušiti kapanjem

Sušiti u vodoravnom položaju

Sušiti ovješeno

Gdje dalje?

Ručnici Ručnici za kupanje Ručnici za kupanje Maxi
Kako omekšati ručnik?
 

I stari ručnici mogu biti na dodir meki i prijatni. Posvetite ručnicima posebnu njegu koju će vam ručnici vratiti kroz dugi vijek trajanja čuvajući prvobitnu mekoću. Nekad je dovoljno urediti ili preduzeti jednostavne korake u njihovom pranju ili sušenju. Uvjerite se da je vaš postupak njege ručnika onaj pravi.

Zbog mekoće i prozračnosti ručnika uključite u rutinsku njegu nekoliko osnovnih pravila. Najvažnije pravilo za čuvanje mekoće je pranje bez omekšivača.

On ulijepi pojedinačne petlje tkanine koja će uslijed toga postati tvrda na dodir. Ručnike perite na optimalnoj temperaturi od 40 - 60 °C prema preporuci proizvođača.

Prije pranja ručnike razvrstajte po bojama, koristite deterdžente u gelu i nemojte prepunjavati bubanj perilice rublja. Tako ćete zabraniti otvrdnjavanju ručnika i smanjenju upojnosti.

Osnovna pravila kako zabraniti otvrdnjavanju ručnika:

  1. Ne koristite omekšivače..
  2. Perite na temperaturi od 40 - 60 °C prema preporuci proizvođača.
  3. Ručnike razvrstajte po bojama.
  4. Koristite deterdžente u gelu.
  5. Ne prepunjavajte bubanj perilice rublja.
  6. Ne sušite na visokoj temperaturi niti na izravnom suncu.
  7. U sušilici za rubje koristite specijalne loptice za sušenje.

A kako sa starim ručnicima?

Vratiti starim ručnicima njihovu prvobitnu mekoću ne zahtijeva mnogo. Prije samog pranja u automatskoj perilici rublja namočite ručnike u otopinu octa. Koncentracija otopine treba biti 150 ml bijelog octa u 1l mlake vode.

Ostavite djelovati približno 60 min nakon toga isperite u čistoj vodi i poslije toga operite u perilici rublja. Bijeli se ocat može dodavati redovito 2 x mjesečno umjesto omekšivača. U ladicu za omekšivač uspite približno 50 - 100 ml. Na kraju ručnike dobro osušite u sušilici za rublje ili ih ovjesite na stalku za sušenje.

Bijeli se ocat može tijekom pospremanja u kućanstvu iskoristiti za mnoge stvari. Za omekšavanje ručnika iskoristite bijeli ocat koncentracije 10 %.

Ocat otklanja ostatke deterdženata, eventaualno omekšivača koji se na ručnicima tijekom pranja talože. Štoviše odlično otkloni neprijatan miris sa tkanine.

Osnovna pravila za omekšavanje tvrdih ručnika:

  1. Ručnike namočite na 60 min u otopinu vode i bijelog octa.
  2. Ispoštujte odnos 150 ml octa u 1l mlake vode.
  3. Omekšivač zamijenjite bijelim octom, najbolje 2x u mjesecu.
  4. Dobro osušite na nižoj temperaturi, nikako na izravnom suncu.

Gdje dalje?

Ručnici za ruke Ručnici za kupanje Ručnici za kupanje Maxi
Kako postupati s tvrdim ručnicima?
 

Neprijatno tvrdi ručnici umiju brigu za tijelo napraviti neprijatnom. Možda ne poštujete osnovna pravila koja trebaju osigurati mekoću i nježnost. Nekad možete i malom promjenom uobičajenih postupaka postići čarolije. Nemojte se miriti s tvrdim i grebajućim ručnicima. Uvjerite se da se mekoća može ostvariti lako i brzo.

Kako postupati s tvrdim ručnicima?

Neke su tkanine sklonije otvrdnjivanju. Radi se prije svega o ručnicima od frotira. Ali i otvrdnjivanju ručnika od frotira može se zabraniti. Počnite pravilnim odabirom, ako želite meke i prozračne ručnike, birajte one s duljim vlaknima i petljama s gramažom oko 400 g/m².

Važna je briga još prije samog korištenja. Nakon kupnje ručnike uvijek minimalno 1x operite, no optimalno 2x. Najbolje na temperaturi 60 °C u deterdžentu u gelu, a omekšivač zamijenite s bijelim octom. Oprani ručnik istresite i ostavite da se osuši, postupak ponovite.

2 najčešća razloga za otvrdnjivanje ručnika

Osnovna pravila, kako prati u tvrdoj vodi:

  1. Ne prepunjavajte bubanj stroja za pranje.
  2. Koristite optimalnu količinu deterdženta.
  3. Izostavite omekšivač.
  4. Redovito koristite bijeli ocat ili sodu za pranje za omekšavanje vode.
  5. Jednom mjesečno očistite stroj za pranje od vodenog kamenca sodom za pranje ili specijalnim sredstvom.

1. Tvrda voda
U većini se kućanstava susrećemo s tvrdom vodom. Tvrdoću vode iz slavine utvrdit ćete lako. U kućanstvima se na vodovodnim baterijama pojavljuju bijele mrlje od kalcija ili se u kuhalima za vodu skuplja velika količina vodenog kamenca. Tvrda voda skraćuje vijek trajanja kućanskih aparata i rublju oduzima mekoću.

U ovom slučaju tijekom pranja ručnika redovito koristite 10%-ni bijeli ocat. Stavljajte ga kao zamjenu za omekšivač. Neprijatnog mirisa se ne morate bojati, nakon sušenja će nestati. Ocat će omekšati rublje i očistiti stroj za pranje, štoviše će ručnike osloboditi od neprijatnog mirisa. Alternativa umjesto octa može biti soda za pranje, nju je dovoljno nasuti u bubanj stroja za pranje ili u odjel za deterdžent. Ovo koristite pri svakom pranju.

Naš TIP:
1x mjesečno očistite stroj za pranje pomoću sode za pranje. Cijelo pakovanje od cca 200 g sipajte u bubanj stroja i uključite ga na 90 °C.

2. Velika količina deterdženta
Previše velika količina deterdženta ili omekšivača ima za posljedicu otvrdnjivanje vlakana. Suvišni preparat ostaje u vlaknima, spljošti ih i zalijepi, pa su na dodir tvrda. Općenito se preporučuje za 5 kg rublja dozirati približno 100 g deterdženta u prašku ili 80 ml deterdženta u gelu. Kod ručnika preporučujemo sredstva u gelu bez korištenja omekšivača.

Doziranje deterdženata za 5 kg rublja

Vrsta deterdženta Količina deterdženta za 5 kg rublja

Deterdžent u gelu

80 ml

Deterdžent u prašku

100 g

Gel kapsule

1 ks

Omekšivač

3x tjedno

ručnik za lice

ne preporučujemo za pranje ručnika

Bijeli ocat

30 ml

Soda za pranje

30 g

Optimalno doziranje deterdženata za 5 kg ručnika. Količina se može povećati prema jačini prljavosti sve za 30 %. Poštujte količinu koju je preporučio konkretni proizvođač.

Gdje dalje?

Ručnici Ručnici za kupanje Ručnici za kupanje Maxi
Kako prati ručnike?
 

Iako danas svatko zna koristiti stroj za pranje rublja, možda ne poštuje osnovna pravila koja mogu osigurati nježnost i mekost ručnika. I mala promjena rutinskog postupka pranja ručnika vas može milo iznenaditi. Provjerite da li perete ručnike pravilno.

Zbog očuvanja maksimalne higijene nužno je poštovati odmah nekoliko pravila pri pranju ručnika. Pogrešnim postupkom dolazi do znatnog razmnožavanja bakterija i plijesni koje loše utječu na naše zdravlje. Bakterije iz ručnika mogu prelaziti na osjetljiva mjesta na tijelu, kao što su oči ili povređena mjesta i tu prouzročiti razna zapaljenja.

Ručnike perite uvijek samostalno i razvrstane po bojama. Ne dozvolite kontakt s prljavim rubljem, prije svega s donjim rubljem. Na njemu se mogu nalaziti najrazličitije vrste bakterija i klice koje prenose bolesti Bubanj stroja za pranje nemojte prepunjavati,, imajte uvijek u vidu maksimalnu zapreminu bubnja konkretnog stroja za pranje. Najpogodniji program za pranje je program pamuk ili higijena.

Optimalna temperatura pranja bijelih i obojenih ručnika je 60 °C. Neke se svijetle tekstilije mogu prati na većim temperaturama sve do 95 °C. a nježno pranje ručnika preporučujemo deterdžente u gelu, koji se lakše rastvaraju i ispiraju iz pojedinačnih vlakana. Ne koristite omekšivače koji mogu petlje ručnika zalijepiti. Slično je i s glačanjem. Visoka temperatura sravni i uništi petlje. Zbog toga nikad nećete postići efekat prozračnosti i smanjit ćete upojnost.

Omekšivač se može zamijeniti specijalnim dezinfekcijskim sredstvima za rublje koji će ručnicima dati prijatan miris i zaštitit će kvalitetu materijala. 

Osnovna pravila za pranje ručnika:

  1. Ručnike azvrstajte po bojama.
  2. Perite ih samostalno bez nekog drugog rublja.
  3. Podesite minimalnu temperaturu na 60 °C.
  4. Koristite deterdžente u gelu
  5. Ne koristite omekšivače.
  6. Ne glačajte.
  7. Dovoljno ih isušite. 

Temperatura za pranje ručnika prema materijalu:

Materijal ručnika Temperatura za pranje ručnika

100 % pamuk

60 - 95 °C

100 % mikrovlakno

30 - 40 °C

100 % poliester

60 °C

100 % bambusovo vlakno

40 °C

bambusovo vlakno s pamukom

60 °C

poliester s pamukom

30 - 40 °C

Uvijek poštujte temperaturu preporučenu od strane proizvođača na etiketi proizvoda.

Gdje dalje?

Ručnici za ruke Ručnici za kupanje Ručnici za kupanje Maxi